زیبایی‌ های نماز از زبان استاد قرائتی

سجاده

نماز یک دولا و راست شدن نیست. خیلی چیزها در نماز است. من یک وقتی یک مثل می‌زدم، می‌گفتم: یک کسی که لباس می‌شوید، ظاهرش این است که لباس می‌شوید. اما در این خیلی چیز است. عرق بدنش هم درمی‌آید، غذایش هم هضم می‌شود. ایام فراغتش هم پر می‌شود. ورزش هم می‌کند. لباس که تمیز شد لباس تمیز نشاط می‌آورد. هرکس هم به لباس تمیز نگاه کند او هم نشاط پیدا می‌کند. اگر برای همسرش می‌شوید علاقه‌ی همسرش هم زیاد می‌شود. یعنی یک خرده نگاه کنید چه چیزی در این است.

در نماز خیلی چیز است. بهداشت هست، حقوق هست، ادب هست، انتخابات هست، آزادی هست، همه چیز در نماز هست. کمالی نیست مگر اینکه در نماز نباشد. من در خیلی از دانشگاه‌ها گفتم. گفتم: اگر یک کسی یک کمال پیدا کرد که در نماز نبود، من جایزه به او می‌دهم. ادب در نماز هست. تا آقا حرف می‌زند تو هیچی نگو. اطاعت در نماز هست. قبل از آقا خم نشو، قبل از آقا سرت را از خاک برندار. قبل از آقا رکوع نکن. انتخابات در نماز هست، این آقا را قبول نداری، جایی برو که آقایش را قبول داری. آزادی در نماز هست، رکعت اول اقتدا کردی، رکعت دوم نمی‌خواهی ادامه دهی می‌گوید: مجبور نیستی، قصد فرادی کن. مجبور نیستی که حالا که در این جماعت آمدی تا آخر با این جماعت باشی. قرائت در نماز هست، پیش نمازی را انتخاب کنید که قرائتش بهتر باشد. عدالت هست، پیش نماز باید عادل باشد. نظم هست، صف‌ها باید منظم باشد. تغذیه هست، لقمه‌ی حرام در شکم باشد نماز قبول نیست. صحیح هست، قبول نیست. مثل چای در آفتابه، چای است کسی نمی‌خورد.

اگر لقمه‌ی حرام در شکم باشد نماز قبول نیست. حق مردم در نماز هست، حق همسر در نماز هست، حق والدین در نماز هست، حق حیوان در نماز هست! حیوان اگر تشنه‌اش است شما حق نداری وضو بگیری. باید آب را به حیوان بدهی و تیمم کنی. دقت در نماز هست. اعضای وضو به اندازه‌ی سر سوزن شسته نشود، اگر انگشتر شما تنگ باشد که آب زیرش نرود، وضوی شما باطل است. سر سوزن، اضافه‌کار در نماز هست، نماز نافله. شهدا در نماز هست، مهر کربلا. شانه در نماز هست، شانه بزنی، یک رکعت تو سی برابر می‌شود. عطر بزنی سی تا هم برای عطر اضافه می‌شود. مسواک بزنی هفتاد تا هم برای مسواک اضافه می‌شود. نشاط در نماز هست، ولو زمستان لوله‌ها آب داغ است، با آب سرد وضو بگیر، خشک نکن! ثوابش سی برابر است. چون هرچه آب سرد روی پوست بدن باشد نشاطش بیشتر است. معاد در نماز هست، «مالِکِ یَوْمِ الدِّینِ» (فاتحه/۴) توحید در نماز هست، «اشهد ان لا اله الا الله وحده لا شریک له».

آمریکا هیچ غلطی نمی‌تواند بکند، در نماز است. چون شما می‌گویی: الله اکبر! تو بزرگ هستی، وقتی خدا بزرگ است، آمریکا کوچک است. شما سوار هواپیما می‌شوی بالا می‌روی، این خیابان ۴۵ متری می‌شود اندازه‌ی یک طناب سیاه. پایین که هستیم اوه ۴۵ متر عرض خیابان است! بالا که رفتیم این خیابان ۴۵ متری مثل یک طناب سیاه می‌شود. بالابرویم اصلاً کره‌ی زمین اندازه‌ی یک پرتقال می‌شود. همه‌ی شش میلیارد آدم سر یک پرتقال دعوایشان است. هرچه بالاتر برویم، هرچه ایمان ما به خدا بیشتر شود، آمریکا نزد ما کوچکتر است.

آرایش در نماز هست. زن هرچه طلا دارد وقت نماز به خودش آویزان کند، ثواب دارد. مردی که طلا برایش حرام است بهترین عطر را بزند. رنگ در لباس هست، لباس با رنگ سفید ثوابش بیشتر است.
ما بدانیم نماز چیست. نماز هنر خداست، صنعت خداست. صنعت خداست، مهندسی خداست که در چهار، پنج دقیقه، این همه چیز جاسازی کرده است، ورزش در نماز هست، حرکات رکوع و سجود. بهترین وقتی که خون به مغز می‌رسد وقت سجده است. البته سجده برای این کار نیست. سجده برای قرب به خداست، منتهی اینها هم درونش هست. مثل اینکه شما که صله رحم می‌روید، عمو و عمه و خاله و دایی را ببینی، شما برای دید و بازدید فامیلی، صله رحم می‌روید، منتها خوب در راه که می‌روید غذایت هم هضم می‌شود. کسی برای هضم غذا خانه‌ی عمه نمی‌رود. نماز برای خداست، منتها خوب اینها…

منبع و متن کامل : //yul.ir/eFc5

سلام! من صمد ارشدی ادمین ققنوس گرافیک هستم, طراح و برنامه نویس وب و از همه مهمتر عاشق وردپرس. در ضمینه های HTML, Css, Js, jQuery, Php, Mysql و … تخصص دارم. برای ارسال سفارش طراحی و برنامه نویسی سایت می تونین با این ایمیل [email protected] تماس بگیرین.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.