استفاده از سیستم کش در php (بخش اول)

یک سیستم مدیریت محتوا (CMS) باید طوری برنامه نویسی شده باشد که از امکانات و منابع موجود کمترین استفاده را کرده و در عین حال بهترین بازده و نتیجه را داشته باشد.
یکی از مهمترین منابع و اصلی ترین آن در یک CMS, دیتابیس یا همان پایگاه داده می باشد که تمامی مشخصات, تنظیمات و محتوای یک CMS در آن ذخیره شده و در مواقع لزوم از دیتابیس استخراج شده و به نمایش در می آیند.

اما اگر قرار باشد که برای دانستن اطلاعات, مدام آنها را واکشی کرده و نمایش دهیم, بار محاسباتی زیادی را روی سرور وارد می کنیم و مهمتر آنکه سرعت لود شدن سایت نیز به صورت چشم گیری کاهش پیدا می کند.

البته این قضیه در سایت های کم ترافیک به چشم نمی آید اما در سایت های پربازدید این مسئله ممکن است باعث داون شدن سرور و سایت شود.
اما چگونه می توان یک CMS را طوری طراحی کرد که دچار چنین عواقبی نشده و در عین حال سرعت لود بیشتری را نیز داشته باشد ؟

جواب این سوال استفاده از سیستم کش (cache) در برنامه نویسی CMS می باشد. البته استفاده از سیستم کش تنها در برنامه نویسی وب کاربرد ندارد و در هر جایی که لازم باشد می توان از این سیستم بهره برد.

یک CMS از یک سری دستورات برای ذخیره, واکشی, تغییر و حذف اطلاعات دیتابیس تشکیل شده است که تمامی این رخ دادها توسط یک زبان برنامه نویسی تحت وب مانند : php و asp کنترل و تمامی این کارها بر روی یک دیتابیس اعمال می شود.

عملی که سیستم کش انجام می دهد واکشی و ذخیره قسمت مورد نظر اطلاعات موجود از دیتابیس در یک فایل متنی می باشد تا زمانی که تغییری در همان اطلاعات در پایگاه داده صورت پذیرد.

استفاده از سیستم کش در CMS (بخش دوم)

سلام! من صمد ارشدی ادمین ققنوس گرافیک هستم, طراح و برنامه نویس وب و از همه مهمتر عاشق وردپرس. در ضمینه های HTML, Css, Js, jQuery, Php, Mysql و … تخصص دارم. برای ارسال سفارش طراحی و برنامه نویسی سایت می تونین با این ایمیل [email protected] تماس بگیرین.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.